Kto może uzyskać dofinansowanie do zakupu aparatu słuchowego?
Ceny aparatów słuchowych są mocno zróżnicowane. Na szczęście ci, którzy zmagają się z niedosłuchem, mogą liczyć na finansowe wsparcie. Możliwość uzyskania dofinansowania zakupu aparatu słuchowego nie przysługuje jednak wszystkim w równym stopniu. Istnieją pewne wymagania, którym należy sprostać. O tym, kto może ubiegać się o dopłatę do zakupu tego sprzętu ułatwiającego codzienne życie, piszemy w dalszej części niniejszego artykułu.
Dofinansowanie z NFZ - kto może się o nie ubiegać?
Jedną z głównych form wsparcia dla niesłyszących oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacja aparatu słuchowego z budżetu NFZ zależy od dwóch czynników. Znaczenie mają zakres ubytku słuchu oraz wiek osoby, która wymaga wsparcia. Zgodnie z regulacjami osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat, mogą ubiegać się o dofinansowanie, jeżeli ubytek słuchu przekracza średnio 30 dB HL. Wartość tę określa się na podstawie wyniku badania słuchu i jest ona średnią z 4 badanych częstotliwości w audiometrii tonalnej.
Natomiast starszym niż 26 lat refundacja należy się w przypadku ubytku słuchu średnio na poziomie 40 dB HL. Warto dodać, że do 26 roku życia dofinansowanie z NFZ przysługuje raz na trzy lata. Dzięki temu młodzi ludzie mają możliwość regularnej wymiany aparatu słuchowego na nowszy model, co pozwala im na lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu.
Inne formy dofinansowania zakupu aparatu słuchowego
Oprócz wsparcia NFZ niektóre osoby zainteresowane zakupem aparatów słuchowych w sklepie w Szczecinie mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Takie wsparcie finansowe przeznaczone jest dla niesłyszących posiadających grupę inwalidzką lub orzeczenie o niepełnosprawności, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 50 proc. Warunkiem koniecznym jest jednak wcześniejsze uzyskanie refundacji NFZ. Inną formą dofinansowania jest np. dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych bądź wsparcie z zakładu pracy.